کتاب ترانه‌های رامی

..

بومی سروده‌های ابراهیم منصفی

گردآورنده: حسام‌الدین نقوی

نشر ماهریز

تیراژ:

چاپ اول: 1384

.

گروه گردآوری و تدوین

1 ) منصور نعیمی: آوانگاری، تهیه‌ی  واژه‌نامه مشاور

2 ) ناصر منتظری: گردآوری، تطبیق ،مشاور

3 )  سید علی حسینی: گرد آوری، تطبیق، مشاور

4 ) احمد کرمی‌زاده: گرد آوری، تطبیق

5 ) پریسا دمندان: عکس و انتخاب نگاره‌ها

6 ) لاله کاربخش: امور رایانه

7 ) ندا مومنی: امور رایانه

8 ) خانم پروانه زارعی پور: نظارت بر آوانگاری

9 ) حسام الدین نقوی: ناظر و هماهنگ کننده

.

یادداشت گردآورنده:

ابراهیم منصفی شهواری (رامی ) در شانزدهم آذر ماه 1324 در بندرعباس بدنیا آمد و پس از اخذ دیپلم ادبی و طی دوره سربازی در روستاهای شهرستان بستک مشغول به تدریس گردید. در سال 1357 دختری از خانواده های سرشناس آن منطقه را به همسری برگزید . حاصل این ازدواج سه دختر میباشد که هم اکنون در روستای ایلود زندگی می کنند.  تنها پسر وی در کودکی جان باخت. منصفی پس از 52 سال زندگی پر فراز و نشیب در اوج ناکامی  و تنگدستی در یکم تیرماه 1376 در بندرعباس به خاموشی گرایید .

« مروارید ساحل » نخستین مجموعه سروده های او است که در سال 1343 هنگامی که دانش آموز دبیرستان بود منتشر گردید. از آن پس او به شعر آزاد روی آورد و آثار و سروده هایش در نشریات وزین ادبی آن دوره همچون هفته نامه خوشه ، فردوسی ، مجله موسیقی ، جنگ بازار رشت و… چاپ شد و موجب شهرت و اعتبار این شاعر در محافل ادبی و در میان هنرمندان معاصر وی گردید.

منصفی در زمان حیات خود نتوانست آثار و سروده های خویش را گرد آوری و منتشر نماید از این رو پس از جاودانه شدن وی یار دیرینه اش زنده یاد حسن کرمی طی شش سال تلاش مداوم به این امر همت گماشت و با تدوین و انتشار دو مجموعه شعر ارزشمند از رامی بنام رنجترانه ها (1378) و گفته های ناگفته ( 1382) و نگارش نوشته ها و مقالات متعدد به نقد و بررسی  آثار و معرفی این شاعر، ترانه سرا و هنرمند توانای هرمزگانی پرداخت .

بومی سروده های رامی نخستین بار در سال 1361 توسط  سید حسن بنی هاشمی با عنوان «زمزمه های شب هنگام » در دفتری گرد آمد اما مجالی برای چاپ آن فراهم نگردید. طی سالهای بعد  فرشید فرهت، 58 ترانه از رامی را با نظارت و انتخاب خود شاعر با نام  « ترانه های خلیج»  جمع آوری نمود و در سـال 1377 نیــز پس از درگذشت رامی، فرهت با همکاری محمد بزرگ قلاتی در شیراز ، با افزودن تصانیف و سروده های دیگر مجموعه ای از ترانه های رامی  را تایپ و با شمارگان اندک تکثیر نمود و سرانجام زنده یاد حسن کرمی در واپسین روزهای  حیات پربار خود به بررسی ، جمع آوری و اصلاح این شعرها پرداخت، ولی با در گذشت زود هنگام وی در مهر ماه 1382 این کارنیز ناتمام ماند. از این رو تعدادی از دوستان ودوستداران منصفی در این راه گام نهاده و ترانه های رامی را در کتاب حاضر گرد آوردند.

4 یادداشت برای “کتاب ترانه‌های رامی

  1. سلام میخواستم بدونم رامی چه مذهبی داشته شما اشاره کرده اید که وی درنوجوانی مداحی و نوحه خوانی می کرده اما تا جایی که من می دونم شهرستان بستک مردم سنی مذهب داره و همسر رامی از همین شهر است.

    1. منصفی بستکی نبود و به اقتضای شغل آموزگاری اش در مدارس آن منطقه خدمت می کرده. او در بندرعباس متولد شد و پدرش از اهالی شهوار میناب و مادرش اهل صحراباغ لار بود.

  2. با سلام و خسته نباشید
    من علاقه زیادی به اشعار و آهنگهای مرحوم منصفی دارم در صورت ممکن آکوردهای این آهنگها را اضاف کنید .
    باسپاس فراوان از زحمات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وب‌سایت ابراهیم منصفی (رامی)